Atletiek op de Olympische Zomerspelen 1932
Atletiek is een van de sporten die beoefend werden tijdens de Olympische Zomerspelen 1932 in Los Angeles.
Mannen
100 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Eddie Tolan | USA | WR 10,3 |
2 | Ralph Metcalfe | USA | WR 10,3 |
3 | Arthur Jonath | GER | 10,4 |
4 | George Simpson | USA | 10,5 |
5 | Daniel Joubert | RSA | 10,6 |
6 | Takayoshi Yoshioka | JPN | 10,8 |
200 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Eddie Tolan | USA | OR 21,2 |
2 | George Simpson | USA | 21,4 |
3 | Ralph Metcalfe | USA | 21,5 |
4 | Arthur Jonath | GER | 21,6 |
5 | Carlos Bianchi | ARG | 21,7 |
6 | William Walters | RSA | 21,9 |
400 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Bill Carr | USA | WR 46,2 |
2 | Ben Eastman | USA | 46,4 |
3 | Alex Wilson | CAN | 47,4 |
4 | William Walters | RSA | 48,2 |
5 | James Gordon | USA | 48,2 |
6 | George Golding | AUS | 48,8 |
800 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Tommy Hampson | GBR | WR 1.49,7 |
2 | Alex Wilson | CAN | 1.49,9 * |
3 | Philip Edwards | CAN | 1.51,5 |
4 | Edwin Genung | USA | 1.51,7 |
5 | Edwin Turner | USA | 1.52,5 |
6 | Charles Hornbostel | USA | 1.52,7 |
7 | John Powell | GBR | 1.53,1 |
8 | Séraphin Martin | FRA | 1.53,6 |
* Volgens Kluge in De Olympische Spelen van 1896 tot heden (bron: zie hieronder) liep Wilson een tijd van 1.50,0.
De Kroniek Olympische Spelen van Henk Nieuwenkamp e.a. (bron: zie hieronder) vermeldt dezelfde eindtijd.
1500 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Luigi Beccali | ITA | OR 3.51,2 |
2 | John Cornes | GBR | 3.52,6 |
3 | Philip Edwards | CAN | 3.52,8 |
4 | Glenn Cunningham | USA | 3.53,4 |
5 | Eric Ny | SWE | 3.54,6 |
6 | Norwood Hallowell | USA | 3.55,0 |
7 | Jack Lovelock | NZL | 3.57,8 |
8 | Frank Crowley | USA | 3.58,1 |
5000 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Lauri Lehtinen | FIN | OR 14.30,0 |
2 | Ralph Hill | USA | OR 14.30,0 |
3 | Lauri Virtanen | FIN | 14.44,0 |
4 | John Savidan | NZL | 14.49,6 |
5 | Jean-Gunnar Lindgren | SWE | 14.54,0 * |
6 | Max Syring | GER | 14.59,0 |
7 | James Burns | GBR | |
8 | Daniel Dean | USA |
* Volgens Kluge in De Olympische Spelen van 1896 tot heden (bron: zie hieronder) liep Lindgren een tijd van 14.54,8.
10.000 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Janusz Kusociński | POL | OR 30.11,4 |
2 | Volmari Iso-Hollo | FIN | 30.12,6 |
3 | Lauri Virtanen | FIN | 30.35,0 |
4 | John Savidan | NZL | 31.09,0 |
5 | Max Syring | GER | 31.35,0 |
6 | Jean-Gunnar Lindgren | SWE | 31.37,0 |
7 | Juan Ribas | ARG | |
8 | F. Charcarelli | ARG |
marathon
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Juan Carlos Zabala | ARG | OR 2:31.36,0 |
2 | Sam Ferris | GBR | 2:31.55,0 |
3 | Armas Toivonen | FIN | 2:32.12,0 |
4 | Duncan McLeod Wright | GBR * | 2:32.41,0 |
5 | Seiichiro Tsuda | JPN | 2:35.42,0 |
6 | Onbai Kin | JPN | 2:37.28,0 |
7 | Albert Michelson | USA | 2:39.38,0 |
8 | Oskar Hekš | TCH | 2:41.35,0 |
* Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) was Duncan McLeod Wright een Amerikaan
110 m horden
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | George Saling | USA | 14,6 * |
2 | Percy Beard | USA | 14,7 |
3 | Donald Finlay | GBR | 14,8 |
4 | Jack Keller | USA | 14,8 |
5 | David Burghley | GBR | 14,8 |
Willi Welscher | GER | DQ |
* George Saling liep een WR in de halve finales, tijd 14,4 s
400 m horden
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Bob Tisdall | IRL | 51,7 * |
2 | Glenn Hardin | USA | WR 51,9 |
3 | Morgan Taylor | USA | 52,0 |
4 | David Burghley | GBR | 52,2 |
5 | Luigi Facelli | ITA | 53,0 |
6 | Johan Areskoug | SWE | 54,6 |
* Een WR was alleen geldig, indien alle horden bleven staan. Bij Tisdall was dit niet het geval.
3000 m steeplechase
rang | sporter(s) | land | tijd * |
---|---|---|---|
1 | Volmari Iso-Hollo | FIN | 10.33,4 ** |
2 | Thomas Evenson | GBR | 10.46,0 |
3 | Joseph McCluskey | USA | 10.46,2 |
4 | Martti Matilainen | FIN | 10.52,4 |
5 | George Bailey | GBR | 10.53,2 |
6 | Glenn Dawson | USA | |
7 | Giuseppe Lippi | ITA | |
8 | Walter Pritchard | USA |
* Wegens een telfout van een official werd er in de finale een ronde (460 m) te veel gelopen.
** Volmari Iso-Hollo liep een OR in de voorronde, tijd 9.14,6.
4 x 100 m estafette
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Robert Kiesel Emmett Toppino Hector Dyer Frank Wykoff | USA | WR 40,0 |
2 | Helmut Körnig Friedrich Hendrix Erich Borchmeyer Arthur Jonath | GER | 40,9 |
3 | Giuseppe Castelli Luigi Facelli Ruggero Maregatti Edgardo Toetti | ITA | 41,2 |
4 | Percy Williams James Brown Harold Wright Birchall Pearson | CAN | 41,3 |
5 | Takayoshi Yoshioka Chuhei Nambu Izuo Anno Itaro Nakajima | JPN | 41,3 |
6 | Donald Finlay Stanley Fuller Stanley Engelhart Ernest Page | GBR | 41,4 |
4 x 400 m estafette
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Ivan Fuqua Ed Ablowich Karl Warner Bill Carr | USA | WR 3.08,2 |
2 | Crew Stoneley Tommy Hampson David Burghley Godfrey Rampling | GBR | 3.11,2 |
3 | Ray Lewis Jimmy Ball Philip Edwards Alex Wilson | CAN | 3.12,8 |
4 | Joachim Büchner Walter Nehb Adolf Metzner Otto Peltzer | GER | 3.14,4 |
5 | Itaro Nakajima Iwao Masuda Seikan Oki Teichi Nishi | JPN | 3.14,6 |
6 | Giacomo Carlini Giovanni Turba Mario De Negri Luigi Facelli | ITA | 3.17,8 |
50 km snelwandelen
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Thomas Green | GBR | OR 4:50.10 |
2 | Jānis Daliņš | LAT | 4:57.20 |
3 | Ugo Frigerio | ITA | 4:59.06 |
4 | Karl Hähnel | GER | 5:06.06 |
5 | Ettore Rivolta | ITA | 5:07.39 |
6 | Paul Sievert | GER | 5:16.41 |
7 | Henri Quintric | FRA | 5:27.25 |
8 | Ernest Crosbie | USA | 5:28.02 |
hoogspringen
rang | sporter(s) | land | hoogte |
---|---|---|---|
1 | Duncan McNaughton | CAN | 1,97 m |
2 | Robert Van Osdel | USA | 1,97 m |
3 | Simeon Toribio | PHI | 1,97 m |
4 | Cornelius Johnson | USA | 1,97 m |
5 | Ilmari Reinikka | FIN | 1,94 m |
6 | Kazuo Kimura | JPN | 1,94 m |
7 | Misao Ono | JPN | 1,90 m |
Jozsef Pławczyk | POL | 1,90 m |
polsstokhoogspringen
rang | sporter(s) | land | hoogte |
---|---|---|---|
1 | Bill Miller | USA | OR 4,315 m |
2 | Shuhei Nishida | JPN | 4,30 m |
3 | George Jefferson | USA | 4,20 m |
4 | Bill Graber | USA | 4,15 m |
5 | Shizuo Mochizuki | JPN | 4,00 m |
6 | Lúcio de Castro | BRA | 3,90 m |
7 | Petros Klentzos | GRE | 3,75 m |
Carlos Nelli | BRA | 0 m |
verspringen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Ed Gordon | USA | 7,64 m |
2 | Lambert Redd | USA | 7,60 m |
3 | Chuhei Nambu | JPN | 7,45 m |
4 | Eric Svensson | SWE | 7,41 m |
5 | Richard Barber | USA | 7,39 m |
6 | Naoto Tajima | JPN | 7,15 m |
7 | Héctor Berra | ARG | 6,66 m |
8 | Clovis de Figueiredo Raposo | BRA | 6,43 m |
hink-stap-springen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Chuhei Nambu | JPN | WR 15,72 m |
2 | Eric Svensson | SWE | 15,32 m |
3 | Kenkichi Oshima | JPN | 15,12 m |
4 | Eamon Fitzgerald | IRL | 15,01 m |
5 | Wim Peters | NED | 14,93 m |
6 | Sol Furth | USA | 14,88 m |
7 | Sidney Bowman | USA | 14,87 m |
8 | Rolland Romero | USA | 14,85 m |
kogelstoten
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Leo Sexton | USA | OR 16,005 m |
2 | Harlow Rothert | USA | 15,675 m |
3 | František Douda | TCH | 15,61 m |
4 | Emil Hirschfeld | GER | 15,56 m |
5 | Nelson Gray | USA | 15,46 m |
6 | Hans-Heinrich Sievert | GER | 15,07 m |
7 | József Darányi | HUN | 14,67 m |
8 | Kalle Järvinen | FIN | 14,63 m |
discuswerpen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | John Anderson | USA | OR 49,49 m |
2 | Henri Laborde | USA | 48,47 m |
3 | Paul Winter | FRA | 47,85 m |
4 | Jules Noël | FRA | 47,74 m |
5 | István Donogán | HUN | 47,07 m * |
6 | Endre Madarász | HUN | 46,52 m |
7 | Kalevi Kotkas | FIN | 45,87 m |
8 | Paul Jessup | USA | 45,25 m |
* Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) wierp Donogán 47,08 m.
kogelslingeren
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Pat O'Callaghan | IRL | 53,92 m |
2 | Ville Pörhölä | FIN | 52,27 m |
3 | Peter Zaremba | USA | 50,33 m |
4 | Ossian Skiöld | SWE | 49,25 m |
5 | Grant McDougall | USA | 49,12 m |
6 | Federico Kleger | ARG | 48,33 m |
7 | Gunnar Jansson | SWE | 47,79 m |
8 | Armando Poggioli | ITA | 46,90 m |
speerwerpen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Matti Järvinen | FIN | OR 72,71 m |
2 | Matti Sippala | FIN | 69,80 m |
3 | Eino Penttilä | FIN | 68,70 m |
4 | Gottfried Weimann | GER | 68,18 m |
5 | Lee Bartlett | USA | 64,46 m |
6 | Kenneth Churchill | USA | 63,24 m |
7 | Malcolm Metcalf | USA | 61,89 m |
8 | Kohsaku Sumiyoshi | JPN | 61,14 m |
tienkamp
rang | sporter(s) | land | punten |
---|---|---|---|
1 | James Bausch | USA | WR 8462,23 |
2 | Akilles Järvinen | FIN | 8292,48 |
3 | Wolrad Eberle | GER | 8030,80 |
4 | Wilson Charles | USA | 7985,00 |
5 | Hans-Heinrich Sievert | GER | 7941,07 |
6 | Paavo Yrjölä | FIN | 7688,09 |
7 | Clyde Coffman | USA | 7534,41 |
8 | Bob Tisdall | IRL | 7327,17 |
Vrouwen
100 m
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Stanisława Walasiewicz | POL | WR 11,9 |
2 | Hilda Strike | CAN | 11,9 |
3 | Wilhelmina von Bremen | USA | 12,0 |
4 | Marie Dollinger | GER | 12,2 |
5 | Eileen Hiscock | GBR | 12,3 |
6 | Elizabeth Wilde | USA | 12,5 |
80 m horden
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Babe Didrikson | USA | WR 11,7 |
2 | Evelyne Hall | USA | WR 11,7 |
3 | Marjorie Clark | RSA | 11,8 |
4 | Simone Schaller | USA | 11,9 |
5 | Violet Webb | GBR | 11,9 |
6 | Alda Wilson | CAN | 12,0 |
4 x 100 m estafette
rang | sporter(s) | land | tijd |
---|---|---|---|
1 | Mary Carew Evelyn Furtsch Annette Rogers Wilhelmina von Bremen | USA | WR 47,0 |
2 | Mildred Frizzell Lillian Palmer Mary Frizzell Hilda Strike | CAN | WR 47,0 |
3 | Eileen Hiscock Gwendoline Porter Violet Webb Nellie Halstead | GBR | 47,6 |
4 | Jo Dalmolen Cor Aalten Bep du Mée Tollien Schuurman | NED | 47,6 |
5 | Mie Muraoka Michi Nakanishi Asa Dogura Sumiko Watanabe | JPN | |
6 | Grete Heublein Ellen Braumüller Tilly Fleischer Marie Dollinger | GER |
hoogspringen
rang | sporter(s) | land | hoogte |
---|---|---|---|
1 | Jean Shiley | USA | WR 1,65 m |
2 | Babe Didrikson | USA | WR 1,65 m |
3 | Eva Dawes | CAN | 1,60 m |
4 | Lien Gisolf | NED | 1,58 m |
5 | Marjorie Clark | RSA | 1,58 m |
6 | Annette Rogers | USA | 1,58 m |
7 | Helman Notte | GER | 1,55 m |
8 | Yuriko Hirohashi | JPN | 1,49 m |
discuswerpen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Lillian Copeland | USA | OR 40,58 m * |
2 | Ruth Osborn | USA | 40,12 m ** |
3 | Jadwiga Wajsówna | POL | 38,75 m |
4 | Tilly Fleischer | GER | 36,13 m |
5 | Grete Heublein | GER | 34,67 m |
6 | Stanisława Walasiewicz | POL | 33,61 m |
7 | Mitsue Ishizu | JPN | 33,49 m |
8 | Ellen Braumüller | GER | 33,15 m |
* Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) wierp Copeland 40,59 m.
** Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) wierp Osborn 40,13 m.
speerwerpen
rang | sporter(s) | land | afstand |
---|---|---|---|
1 | Babe Didrikson | USA | OR 43,68 m * |
2 | Ellen Braumüller | GER | 43,49 m * |
3 | Tilly Fleischer | GER | 43,00 m ** |
4 | Masako Shimpo | JPN | 39,07 m * |
5 | Nan Gindele | USA | 37,95 m |
6 | Gloria Russell | USA | 36,73 m * |
7 | María Uribe Jasso | MEX | 33,66 m |
8 | Mitsue Ishizu | JPN | 30,81 m |
* Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) wierpen Didrikson, Braumüller, Shimpo en Russell allen een cm meer.
** Volgens Zur Megede in Die Geschichte der olympischen Leichtathletik - Band 1: 1896-1936 (bron: zie hieronder) wierp Fleischer 43,15 m.
Medaillespiegel
rang | land | 1 goud | 2 zilver | 3 brons | totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Verenigde Staten | 16 | 13 | 6 | 35 |
2 | Finland | 3 | 4 | 4 | 11 |
3 | Groot-Brittannië | 2 | 4 | 2 | 8 |
4 | Polen | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Ierland | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Canada | 1 | 3 | 5 | 9 |
7 | Japan | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Italië | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | Argentinië | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Duitsland | 0 | 2 | 3 | 5 |
11 | Letland | 0 | 1 | 0 | 1 |
Zweden | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Filipijnen | 0 | 0 | 1 | 1 |
Frankrijk | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tsjecho-Slowakije | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Zuid-Afrika | 0 | 0 | 1 | 1 | |
totaal | 29 | 29 | 29 | 87 |
Bronnen, noten en/of referenties
Externe link
|